Co to jest ETF i do czego może służyć?

6 kwietnia 2020
2
Pierwsze fundusze ETF pojawiły się w Polsce w 2010 roku, choć ich debiut przypadł już na roku 1990 w Kanadzie i 1993 w Stanach Zjednoczonych. Dopiero teraz możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie tymi jednostkami wśród inwestorów. Czym są ETF-y? Jakie w tym momencie dostępne są w Polsce? Czy warto w nie inwestować?
 

Co to jest ETF?

ETF czyli Exchange-traded fund to rodzaj funduszu inwestycyjnego. Jego charakterystyczną cechą jest to, odzwierciedla, niemal idealnie stan na przykład wybranej giełdy. Giełda to jedynie przykład, ponieważ ETF może być związany z konkretnym sektorem branżowym, rynkiem, produktem, surowcem. Tylko na amerykańskiej giełdzie istnieje w tym momencie ponad 2000 różnych tego typu funduszy. Polscy inwestorzy, działający w ramach rodzimego rynku, mają dostęp do trzech ETF-ów indeksowych. Są jednostki odwzorowujące indeksy giełdy niemieckiej czyli DAX, amerykańskiej – S&P 500 oraz polskiej – WIG20.
 
Co to znaczy, że jakiś fundusz inwestycyjny ETF odwzorowuje na przykład indeksy giełdowe? Dokładnie to, że jeśli DAX odnotowuje spadki bądź wzrosty, wartość jednostek takiego funduszu indeksowego również spada lub rośnie.
 

Jak w praktyce działa ETF?

Fundusz inwestycyjny ETF nabywa papiery wartościowe spółek, które wchodzą w skład przedmiotu jego „zainteresowania”. Swoimi jednostkami zarządza w taki sposób, by odzwierciedlały one wskaźnik, którym wyróżniają się dane aktywa. Zajmuje się tym tak zwany animator rynku.
 
Obrót ETF-ami odbywa się w taki sam sposób, jak obrót akcjami. Ponadto dywidendy, jeśli mamy do czynienia z ETF-em indeksowym, które tradycyjnie wypłacają spółki, również i wtym przypadku zostaną wypłacone. Fundusz zbiera je i przekazuje w postacie jednej zbiorczej dywidendy.
 

Inwestowanie w ETF-y. Czym się wyróżnia? Czy warto?

Wielu specjalistów z branży twierdzi, że inwestowanie w ETF-y to jedna z bezpieczniejszych form inwestycji – szczególnie tych długoterminowych. Warto tu szczególnie skupić się na funduszach indeksowych czyli odzwierciedlających notowania konkretnej giełdy papierów wartościowych. Jakie są zalety inwestowania w akurat tego typu ETF-y?
 
Przede wszystkim chodzi o to, że w ramach ETF-a indeksowego dysponujemy zdywersyfikowanym portfelem spółek – wszystkich notowanych na danej giełdzie. Zatem kryzys w jednej branży lub upadek jednej spółki nie zniweczy całej inwestycji. Ponadto, ETF-y charakteryzują się bardzo niskimi kosztami zarządzania, które oscylują w granicach od 0,15%  do 0,75%. To niewiele w porównaniu do zarządzania funduszami akcji, które sięgają nawet 4,5% prowizji rocznie. Skąd taka różnica? To proste. Zarządzanie ETF-ami opiera się podążaniu za indeksem i naśladowaniu go czyli na zarządzaniu pasywny. A to jest znacznie tańsze niż próby pobicia indeksu, które wymagają zatrudnienia sztabu analityków i dużych nakładów pracy.
 
udział